Pohybové aktivity, jako je chůze, běh, kolo a další jsou základem, který má možnost vykonávat skoro každý. Existuje ovšem také řada skupinových pohybových aktivit, které jsou vedené vyškolenými cvičiteli a trenéry. Může se jednat jak o aktivity indoorového, tak outdoorového charakteru. Indoorová cvičení jsou v mnoha případech provázená hudbou a může se cvičit s různými cvičebními pomůckami. Outdoorová cvičení, např. nordic walking, mohou být lákavější z důvodu pobytu na čerstvém vzduchu. Při vedeném skupinovém cvičení máte prostřednictvím lektora zpětnou kontrolu, že cvičení provádíte správně. A navíc ze skupiny pramení vzájemná motivační podpora.
Skupinové cvičení můžete zařadit mezi své týdenní aktivity a tím zpestřit svůj cvičební plán. Na začátku lekce je většinou krátké zahřátí a protažení, následuje samotné cvičení a závěr je věnován strečinku. Vybírejte si vždy cvičení, které vás bude bavit a z něhož budete mít radost.
Podle charakteru a cíle můžeme skupinové lekce rozdělit na:
Aerobně-kondiční – pohyb vykonávaný se střední až vyšší intenzitou, tj. 60–75 % tepové rezervy (TR). Pravidelné cvičení ve výše uvedených intenzitách 2–3x týdně rozvíjí fyzickou kondici a pohybovou koordinaci. Součástí lekce mohou být krátké posilovací bloky se zaměřením na problémové partie (hýždě a břicho). Cílem je tyto partie zpevnit. Pozor! Po cca 8 týdnech pravidelného pohybu dochází k adaptaci organismu na zátěž. Pro další rozvoj fyzické kondice je potřeba zvýšit objem cvičení a cvičit vícekrát týdně, zvýšit intenzitu cvičení nebo prodloužit délku. Patří sem např. aerobik, taneční aerobik, step aerobik, fit-slow dance.
Aerobně-redukční – pohyb vykonávaný s nižší až střední intenzitou, tj. 50-60 % tepové rezervy (TR). Pravidelné provádění činností aerobního charakteru je jednou z nejdůležitějších cest k redukci tuku (v kombinaci se změnou stravování). Hlavní část lekce, tj. ta redukční, by měla trvat 30–40 minut. Tato část může být rozdělena do krátkých bloků střídajících aerobní cvičení s posilováním zaměřeným na problémové partie, tzn. hýždě a břicho, tzv. intervalové cvičení. Cílem je redukce tuku a zpevnění těchto partií.
Můžeme sem zařadit stejné pohybové aktivity jako u předchozího odstavce.
Posilovací – rozvíjejí svalovou sílu, zvyšují objem a sílu jednotlivých svalových oblastí. Rozvíjejí statickou i dynamickou svalovou vytrvalost. Jejich cílem je jak zajistit správné držení těla a dobrou funkčnost pohybového aparátu, tak podpořit funkci vnitřních orgánů. Zaměřujeme se na oblasti: svalstvo zad (šíjové, mezilopatkové, vzpřimovače trupu), svalstvo břicha (přímé i šikmé), svalstvo horních končetin (paží a pletence ramenního), svalstvo dolních končetin. Tato cvičení mohou být vedená jako samostatná nebo v kombinaci s aerobními lekcemi. Intenzita pohybu je nízká, cca 40–50 % tepové rezervy (TR). Patří sem např. p-class, bodytraining, bodystyling, bodyfit.
Kompenzační – lekce pomalejšího charakteru s nižší intenzitou zátěže. Lze sem zařadit cvičení jak posilovacího, tak uvolňovacího, protahovacího a balančního charakteru. Zaměřeno je na udržení a zvýšení kloubní pohyblivosti prostřednictvím protažení zkrácených svalů, posílení oslabených svalů a svalů zajišťujících stabilizační funkci páteře. Patří sem např. fitbally, bosu, bodybalance, pilates, NIA.
Zdravotní a relaxační – cílem není dosahování výkonu, ale zdravotní efekt, dobrý pocit z lepší kondice a ze sebe sama. Jedná se většinou o relaxačně-protahovací cvičení se zaměřením na uvolnění kloubů a páteře, odstranění blokád páteře, posílení svalů s tendencí k oslabení, relaxaci svalového napětí, uvolnění psychického napětí a načerpání energie a duševních sil. Důraz se klade na správné dýchání. Ve cvičebních lekcích se kombinují rehabilitační metodiky, pilates, strečink apod. Patří sem např. SM systém, body and mind cvičení.
Různé druhy skupinového cvičení probíhají i ve STOBu. Kompletní nabídku a popis jednotlivých cvičebních stylů najdete na www.stob.cz.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Královna mezi sporty je Acrobatická yoga